NowośćWszystkich gości :       10682

Dziś nas odwiedziło :  5

 
Zajrzyj na nasz profil na FBTemat : Historia klubu sportowego Unia Kalety część II

Kategoria :   9) PRL       Data : 2015-03-20 20:50:46

   Historia klubu sportowego Unia Kalety część II

 

Lata 1950-1980

 

W 1951 roku klub zmienił nazwę na K l u b S p o r t o w y „UNIA” Kalety, posiadając niestety tylko już tylko dwie sekcje: piłkę nożną i siatkówkę. Czynnikami hamującymi rozwój klubu były: trudności finansowe, brak zawodników, braki niezbędnego sprzętu.

Od 1957 roku skupiono się głównie na piłce nożnej, bowiem sekcja siatkówki przestała istnieć.

Początek lat 60tych to głównie modernizacja obiektów sportowych. Brak szatni, łaźni czy toalet spowodował starania o budowę stadionu sportowego, który oddano do użytku już w 1961 roku.

Powstało także boisko reprezentacyjne i treningowe do piłki nożnej, skocznie do skoków w dal i wzwyż, oraz rzutnia do pchnięcia kulą. Przy stadionie sportowym wybudowano obiekt socjalny z szatniami, łaźnią, magazynem, świetlicą oraz pokojem sędziowskim. Dalej powstało boisko do koszykówki, siatkówki, piłki ręcznej.

W innej części miasta odrestaurowano kort tenisowy, wybudowano basen kąpielowy, dwa pawilony sportowe z pomieszczeniem dla sekcji tenisa stołowego i podnoszenia ciężarów. Możliwość wybudowania tych wszystkich obiektów i urządzeń sportowych była możliwa

dzięki pomocy wieloletniego patrona klubu Kaletańskich Zakładów Celulozowo Papierniczych oraz Zakładów Przemysłu Leśnego w Kaletach.

Byli to jedni z pierwszych sponsorów klubu. Wybudowanie tak kompleksowych obiektów sportowych spowodowało rozwój i poszerzenie działalności sportowej i aktywności fizycznej. W 1966 roku powstała sekcja tenisa stołowego, później piłki ręcznej i podnoszenia ciężarów, a 6 lat później prezesem klubu został Rajmund Przybyłek.

Pod koniec 1973 roku z pracy w klubie zrezygnował kierownik i instruktor sekcji Tadeusz Mazur, co spowodowało, iż w 1974 roku sekcja podnoszenia ciężarów została rozwiązana. W sekcji piłki ręcznej także nastąpiły zmiany.

Powołano nowego kierownika Alfreda Szmalenberga, dzięki czemu drużyna zaczęła odnosić sukcesy, m. in. awansując do kasy „A”. W sezonie 1983/84 drużyna zajęła 3 miejsce w gronie zespołów klasy „A”. Jednakże na przełomie 1984/5 sekcja przestaje istnieć. Jednym z powodów była rezygnacja z funkcji kierownika Alfreda Szmalenberga i instruktora sekcji Andrzeja Lipińskiego.

Lata 70te to najlepszy okres w działalności sekcji tenisa stołowego.

W roku 1971 drużyna „Unii” uzyskała awans do klasy okręgowej. Indywidualne sukcesy odnieśli zawodnicy klubu na Mistrzostwach Powiatu. Nowy sezon mistrzowski 1977/78 sekcja tenisa stołowego rozpoczęła w nowym systemie gier. Po raz pierwszy tenisiści rozpoczynali rozgrywki w oddzielnych zespołach męskich i żeńskich.

Drużyna męska składała się z 6 zawodników, a żeńska z 5 zawodniczek. Coraz trudniejsza sytuacja zaistniała począwszy od sezonu 1978/79. Z drużyny męskiej jak i żeńskiej odeszło kilkoro doświadczonych zawodników i zawodniczek.

Z pracy w klubie zrezygnował instruktor Jan Berbesz. Dalsze lata przyniosły kolejne rozczarowania działalnością sekcji.

 

 

Monika Neumann

 

Ps. Powyższy tekst jest kopiowany z artykułu zamieszczonego w Biuletynie Informacyjnym Marzec 2011 .

Biuletyn pobrany z " Archiwalne Biuletyny 2010 - 2014 "

http://kalety.pl/Archiwalne_Biuletyny_2010_2014-65-23.html

 

 Autor artykułu: Adam
Š Copyright Stowarzyszenie Nasze Kalety

Design www.bambynek.com