Nowość











Wszystkich gości :       30886

Dziś nas odwiedziło :  69

 
Zajrzyj na nasz profil na FB







Temat : Miotek i Zielona zarys dziejĂłw wsi

Kategoria :  12) Publikacje       Data : 2015-03-21 10:48:10

 

Miotek, Zielona, Drutarnia– historia gminy w opracowaniach Edwarda Goszyka

Z prawdziwą przyjemnością spieszę poinformować mieszkańców gminy, zwłaszcza zaś Miotka, Zielonej i Drutarni , o nawiązaniu współpracy z twórcą nestorem , wielkim propagatorem piękna, ciekawostek i historii dotyczących okolicznych lasów i miejscowości panem Edwardem Goszykiem.

Emerytowany leśnik a zarazem historyk- amator mieszka na terenie naszej gminy od ponad pół wieku. W tym czasie pracował zawodowo w nadleśnictwie Koszęcin.

Od szeregu lat stale współpracuje między innymi z takimi tytułami jak: „Montes Tarnovicensis”, „Trybuna Leśnika” ,„Szkice Lublinieckie”, jak również z wieloma biuletynami gminnymi (przez krótki okres także z kaletańskim).

W ostatnich latach z zapałem zajmuje się odkrywaniem dziejów wybranych miejscowości zwłaszcza powiatu lublinieckiego, ale nie tylko czego efektem są monografie wielu z nich.

Do najbardziej znanych jego publikacji należą: „Nadleśnictwo Koszęcin – kartki z historii lasów i łowiectwa „(2003 r.) oraz „Panowie na Koszęcinie od czasów najdawniejszych po Zespół ŚLĄSK” (2007 r.).

Z naszej, kaletańskiej perspektywy, interesujące wydają się być zwłaszcza dwie prace pana Edwarda : „Miotek i Zielona : zarys dziejów wsi” oraz „Kartki z dziejów Drutarni”, które w sposób bardzo ciekawy przybliżają dzieje tych dzielnic.

Dzięki uprzejmości autora uzyskaliśmy zgodę na ich publikację w „Biuletynie” dlatego począwszy od bieżącego numeru zaprezentujemy je w częściach w celu wzbogacenia czasem nie zamierzenie ogólnikowej wiedzy mieszkańców na temat historii miasta i jego dzielnic.

Zaczynamy więc od „Miotka i Zielonej (...)” W związku ze zbliżającą się konferencją— wybrałem fragment na temat historii stawów w Zielonej.

Ĺťyczę przyjemnej lektury!             

Jacek Lubos

 

Wybrany fragment do czytania TU

Ps. Powyższy tekst jest kopiowany z artykułu zamieszczonego w Biuletynie Informacyjnym Luty 2011 .

Biuletyn pobrany z " Archiwalne Biuletyny 2010 - 2014 "

http://kalety.pl/Archiwalne_Biuletyny_2010_2014-65-23.html



Autor artykułu: Adam




Š Copyright Stowarzyszenie Nasze Kalety

Design www.bambynek.com