NowośćWszystkich gości :       10657

Dziś nas odwiedziło :  35

 
Zajrzyj na nasz profil na FBTemat : O Henryku Borku.

Kategoria :  11) W Unii Europejskiej       Data : 2016-03-24 16:23:03

Mieszkańcom miasta Kalety wmawia się, że musimy być dumni z otaczających nas lasów, z pewnego słynnego aktora, z położenia geograficznego...

A przecież to właśnie z naszej wspólnoty wywodzą się inni jeszcze mądrzy, dobrzy ludzie. Jednym z nich jest niemal zapomniany dziś profesor Henryk Borek.

W mieście jest ulica jego imienia, ale zapytajcie ludzi kim był...niewielu wie. Zadałam sobie ten trud i zapytałam 100 przypadkowych osób kim był, lub z czym kojarzy im się to nazwisko. Niektórzy wspominali rodzinę, która mieszka w okolicy, niektórzy myśleli że to jakiś aktor, prawie nikt nie powiedział, że to znany naukowiec o wspaniałym dorobku. Mało kto kojarzył, że jego imię nosi nasza miejska biblioteka....

Smutne.

 

W roku bieżącym, 6 grudnia, minie 30. rocznica Jego śmierci. Nie tak dawno w naszym Miejskim Domu Kultury odbył się wieczór wspomnień poświęcony tej wspaniałej Postaci. Wieczór ten połączony był z promocją książki opartej na publikacjach Profesora w Kwartalniku Nauczyciela Opolskiego. Profesor napisał około 300 prac, które dotyczyły głównie historii języka polskiego. Pasjonował go obraz polszczyzny śląskiej, a w swoich badaniach koncentrował się głównie na okresie średniopolskim.

 

Uczestniczący w spotkaniu w MDK 18 marca 2016 przedstawiciel Uniwersytetu Opolskiego profesor Stanisław Gajda przywołał w prelekcji osobiste wspomnienia związane ze spotkaniem na swojej drodze naukowej profesora Henryka Borka. Opowiadał o nim, że był tytanem pracy a jednocześnie osobą bardzo otwartą i serdeczną wobec przyjaciół i studentów.

 

Życiorysu Profesora nie będę umieszczała, bo można go z łatwością znaleźć w internecie. Zachęcam natomiast do zapoznania się z książką naszego krajana pt. „Wczoraj i dziś języka”. Książkę można wypożyczyć oraz nabyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Galeria: http://historia.naszekalety.eu/index.php?mods=galeriakat&ida=13Autor artykułu: Tania
Š Copyright Stowarzyszenie Nasze Kalety

Design www.bambynek.com