NowośćWszystkich gości :       49912

Dziś nas odwiedziło :  10

 
Zajrzyj na nasz profil na FBTemat : Ze Wspomnień Starego Leśnika

Kategoria :  12) Publikacje       Data : 2017-01-10 16:25:44

Pragnę zainteresować Państwa nieznaną szerszej publiczności książką Stanisława Cenkiera pt. „Ze Wspomnień Starego Leśnika”. Autor opisuje w tej publikacji swoje ciekawe wspomnienia. Stanisław Cenkier urodził się dnia 2 kwietnia 1891 roku w Zakrzewie w Wielkopolsce, wychowywany  zaborze pruskim, brał udział w pierwszej wojnie światowej.

Los jednak związał życie mojego bohatera od 1 października 1912 r z Górnym Śląskiem, a bliżej z naszym nadleśnictwem Zielona.  Autor opisuje wspomnienia swoje z działalności zawodowej i konspiracyjno wyzwoleńczej. Jawi się tutaj bardzo ciekawe tło wielu wydarzeń znanych nam ze szkolnych podręczników.

Stanisław Cenkier z naszym terenem był związany z przerwami do końca roku 1919. W wspomnieniach z tego okresu padają nazwiska wielu ludzi z naszego terenu, podam tylko najbardziej znane jakim jest ks. Paweł Rogowski.

Moim zdaniem książka ta być powinna lekturą obowiązkową w szkole na lekcjach historii. Nie tylko dopowiada wiele szczegółów i ciekawostek to jest to zrobione w barwny, bardzo prosty do zrozumienia sposób. Poza tym czytając wspomnienia i znając te tereny łatwiej zapadają one w pamięć.

Opisuje tutaj codzienne życie ludzi na Górnym Śląsku ich życie , pragnienia, troski i problemy z jakimi w tenczas się borykano.

Książka jest dość stara i nie wiem czy były dodruki, ale naprawdę warta lektury.Autor artykułu: Adam
© Copyright Stowarzyszenie Nasze Kalety

Design www.bambynek.com