NowośćWszystkich gości :       20582

Dziś nas odwiedziło :  133

 
Zajrzyj na nasz profil na FBTemat : Z dziejów Jędryska. Już online.

Kategoria :   1) Kalendarium       Data : 2017-09-12 08:46:08

Czytelnicy i osoby śledzące aktualności na stronie Stowarzyszenia wiedzą, a pozostałych informuję, że zrealizowany został projekt współfinansowany przez Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach pod hasłem "Z dziejów Jędryska".

Książka, którą dzięki wyżej wymienionemu dofinansowaniu mogliśmy wydać w postaci papierowej, powstała przy współpracy wielu osób, w tym dzieci i dziadków mieszkających w dzielnicy Kalet - Jędrysku. Wielu mieszkańcow miasta, w tym przede wszystkim dzielnicy Jędrysek, przekazało nam archiwalne dokumenty oraz zdjęcia rodzinne, wielu z Państwa podzieliło się z nami wspomnieniami ze swoich młodych lat - serdecznie za to wszystko dziękujemy.

Najważniejszym rozdziałem z naukowego i akademickiego punktu widzenia jest rozdział autorstwa znanego publicysty Pana Bernarda Szczecha "Jędrysek w świetle źródeł pisanych i drukarskich XVI - XIX wieku".

Ciekawe są takĹźe wspomnienia najstarszych mieszkańcĂłw dzielnicy, wysłuchane i spisane przez najmłodszych. Jawi  nam się z nich obraz Jędryska z przeszłości, jakiego nie ma juĹź...

Warte uwagi są zdjęcia i mapy, niektóre zupełnie zaskakujące, wiem o tym już od pierwszych czytelników niniejszej publikacji.

Książka nie mogłaby się ukazać drukiem bez współpracy z Burmistrzem Miasta Kalety, za co ogromnie dziękujemy, dlatego, że pojawiły się już publikacje dotyczące większości dzielnic i brakowało wśród nich historii Jędryska.

Wcześniejsze publikacje to w większości benedyktyńska praca Pana Edwarda Goszyka. Człowieka, który stał się motywacją i inspiracją do powstania książki o Jędrysku. Być może nadejdzie jeszcze czas na wydanie poprawionej i rozszerzonej wersji, a tymczasem życzę wszystkim miłej lektury.

Książka nie będzie dostępna w obrocie komercyjnym. Kilka egzemplarzy przekazaliśmy do Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Biblioteki Szkolnej kaletańskiej Szkoły Podstawowej, jest ona także dostępna w wersji PDF na stronie ( po lewej stronie, lista publikacji wydanych dotychczas przez Stowarzyszenie Nasze Kalety) :

http://historia.naszekalety.eu

Zachęcam do lektury i czekam na ewentualne uwagi.Autor artykułu: Tania
Š Copyright Stowarzyszenie Nasze Kalety

Design www.bambynek.com